سلفون

سلفون:

سلفون از قدیم و ندیم برایبسته‌بندی مواد غذایی، دارویی و کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرد و جایگاه ویژه‌ای را برای خود حفظ کرده است. درواقع سلفون‌ها به دلیل اینکه از لحاظ بهداشتی اهمیت بسیاری دارند، غالبا برای بسته‌بندی مواد غذایی و دارویی مورد استفاده قرار می‌گیرند.لازم است بدانید: سلفون‌ها در سه گروه سلفون شفاف، سلفون متالایز و سلفون صدفی تولید می‌شوند که هر کدام از آن‌ها با توجه به کاربردشان با یکدیگر فرق دارند.آلومینیوم موجود در سلفون متالایز باعث می‌شود در اثر برخورد با آفتاب، مواد داخل بسته فاسد نشوند.اما در بسته‌بندی‌هایی همچون ماکارونی که حتی اگر در معرض نور خورشید هم قرار بگیرند، مشکلی پیش نخواهد آمد و فاسد نمی‌شوند، از سلفون شفاف استفاده می‌کنند. استفاده از سلفون شفاف باعث می‌شود محصول به خوبی دید داشته باشد و مشتری بتواند خود محصول را هم ببیند، از طرفی، یکی از ویژگی‌های بارز سلفون شفاف، هزینه‌ی مناسب آن می‌باشد که برای عموم مردم به صرفه است.جالب است بدانید: کاربرد سلفون صدفی هم برای آن دسته از مواد غذایی می‌باشد که برای سالم ماندن نیازمند سرما هستند و باید در سردخانه‌ها نگهداری شوند.در این‌گونه مواد غذایی لازم است که از سلفون صدفی استفاده شود

.

چاپ بر روی سلفون:

همان‌طور که گفته شد، سلفون‌ها در سه دسته‌ی متالایز، صدفی و شفاف تولید می‌شوند و یکی از مهم‌ترین عواملی که از سلفون‌ها استفاده می‌کنند پوشش مواد غذایی و همچنین جلوگیری از فاسد شدن آن‌ها در برخورد با نور خورشید می‌باشد. همچنین چاپ بر روی سلفون نیز با توجه به دستگاه‌هایی که وجود دارد به‌صورت زیر خواهد بود:

 چاپ فلکسو:

چاپ فلکسو، یک روش چاپ رایج و مستقیم همانند چاپ لترپرس است، منتهاچاپ فلکسوبسیار کاربردی‌تر از لترپرس می‌باشد.

 این چاپ به دلیل انعطاف و امکان چاپ بر روی سطح وسیع، قابلیت چاپ بر روی انواع سلفون، پلاستیک، فویل و کاغذ را دارد.

چاپ سیلندری:

سیستم چاپ سیلندری برای سیستم چاپ گود می‌باشد.

 این چاپ در مقایسه با دیگر چاپ‌ها همچون: چاپ افستو یا چاپ فلکسو، کیفیت بالاتری دارد، درحالی‌که نسبت به آن‌ها گران‌تر هم می‌باشد.

استفاده از این چاپ برای زمانی که قصد داشته باشید به‌صورت رول انجام شود، گزینه بسیار مناسبی خواهد بود.

 علاوه بر کیفیت، چاپ سیلندری از انعطاف بالاتری هم برخوردار است که می‌توانید با خیالی آسوده برای چاپ بر روی سلفون از آن استفاده کنید.

لازم است بدانید: دستگاه‌های چاپ سیلندری در دو گروه لیزری و الکترومکانیکی وجود دارند و  چاپ در هر یک از این روش‌ها به‌گونه‌ای می‌باشد که تصویر و یا طرح بر روی سیلندر که غالباً از جنس فلز می‌باشد حک می‌شود و درنهایت با انجام مراحلی، چاپ بر روی سلفون شکل می‌گیرد.

عمده‌ترین کاربردهای فیلم‌های سلفون عبارت‌اند از:

_ بسته‌بندی مواد غذایی و خشکبار و گل‌ها

_ پوشش‌های بسته‌بندی از نوع شفاف

_ روکش‌های میز منازل و رستوران‌ها

_ اتوکلاو ضایعات بیمارستانی

_ پوشش کتاب‌ها و جزوات

 

 ویژگی اول: شفافیت بسیار مناسب بسته‌بندی‌های سلفون:

  سلفون از مواد اولیه PPساخته‌شده است. در فرآیند تولید این محصول پس‌ازآنکه مواد در کسودر و ماردون به شکل خمیری و مذاب در می‌آیند، پس از بیرون آمدن از قالب، به‌وسیله آب افت حرارتی بالایی پیدا می‌کنند. این تغییر دمای بسیار سریع و آن‌که به‌وسیله آب انجام می‌شود باعث می‌شود که کیسه‌های سلفونی تولیدی دارای شفافیت و درخشندگی بالایی باشند. ازاین‌رو بسیاری از شرکت‌های تولیدی به‌منظور بسته‌بندی مواد محصولات خود از سلفون استفاده می‌کنند چراکه باعث درخشش اجناس می‌شود.

ویژگی دوم: دوخت پذیری بسیار مقاوم

در برخی از صنایع بسته‌بندی نیاز می‌باشد پس آن‌که محصول موردنظر بسته شد، هوای موجود در آن به‌صورت کامل تخلیه گردد. در این نوع بسته‌بندی، به دلیل اینکه در کیسه خلأ ایجاد می‌شود معمولاً کیسه‌های از قسمت دوخت دچار آسیب می‌شود. سلفون به دلیل دوخت پذیری مقاوم خود قادر است در برابر فشار ناشی از مکش هوا به‌خوبی مقاومت کند. از طرفی می‌توانید با دارا بودن دستگاه‌های دوخت به‌روز قادر است متناسب با نیاز مشتری، محصول را در انواع تک دوخت، دو دوخت و دوخت پهن عرضه نمایید.

ویژگی سوم: مقاومت در برابر حرارت‌های بالا

در برخی از صنایع بسته‌بندی، حرارت محیط یا محل پکنیگ به حدی می‌باشد که نیاز به استفاده از جنس مقاوم در برابر حرارت‌های بالا می‌باشد. یکی از ویژگی‌های اصلی سلفون مقاومت حرارتی بالای این کیسه‌ها می‌باشد. ازاین‌رو صنایعی که در محیط‌های گرمایی بسیار بالا نیاز به بسته‌بندی دارند سلفون می‌تواند انتخاب اول این تولیدکنندگان باشد.

ویژگی چهارم: قیمت بسیار مناسب بسته‌بندی سلفون

امروزه قیمت تمام‌شده هر محصول نقش به سزایی در عرضه کالا به دست مشتریان دارد. اگر نتوانیم کالای موردنظر خود را درست ارزیابی کنیم، هزینه‌های سربار باعث گران شدن و عدم رقابت با سایر تولیدکنندگان می‌گردد.سلفون نسبت به محصولات بسته‌بندی دیگر قیمت بسیار مناسبی را دارا می‌باشد. به‌طوری‌که بسیاری از تولیدکنندگان با تغییر بسته‌بندی خود به سلفون توانسته‌اند قیمت نهایی کالای خود را به‌صورت محسوسی کاهش و حجم مشتریان خود را به طرز چشمگیری افزایش دهند.

 

 

*ساک دستی

ساک دستی:

ساک دستی تبلیغاتی، به عنوان نوعی بسته بندی و یا حتی در بعضی موارد به عنوان نوعی هدیه تبلیغاتی، به خصوص در یک دهه گذشته جایگاه خاصی پیدا کرده است.به رغم سابقه نه چندان زیاد استفاده فراگیر این کالا در سطح جامعه و با توجه به نو بودن آن،تا کنون نام های متنوعی به آن اطلاق گردیده است.

مانند :« ساک دستی »،« ساک خرید » ، بگ شاپ ( Bag Shop) ، شاپینگ بگ ( Shopping Bag) و غیره .

ساک دستی تبلیغاتی غالبا در موارد زیر بکار برده می گردد :

۱ - بسته بندی کالاهای فروشگاهی مانند پوشاک ، ساعت ،  قطعات کامپیوتری و الکتریکی . طلا و جواهر ، آرایشی و بهداشتی ، و غیره.

۲ - بسته بندی هدایای تبلیغاتی مانند سالنامه ( سررسید ) ، کتاب های گرانبها ، ست های مدیریتی ، لوح بزرگداشت و یادبود و غیره .

۳ - بسته بندی جهت  کاتالوگ ها ، برشور ها .  فولدرها ، اسناد و فهرست بها و غیره . خصوصا در هنگام برگزاری فستیوال ها، سمینار ها و یا شرکت در نمایشگاه ها .

قابل ذکر است که این کالا می تواند به تنهایی در دست هر فرد بصورت یک بیلبورد تبلیغاتی متحرک ایفای نقش نماید و قطعا نقش قابل توجه ای را در پیش برد اهداف سازمان یا شرکت شما بازی می کند .این کالا در حال حاضر در انواع و اقسام جنس های کاغذی ، پارچه ای و یا نایلونی تولید می گردد، که چاپخانه کتیبه با توجه به زمینه فعالیت خود در حال حاضر فقط به تولید نوع کاغذی آن مشغول می باشد .ساک دستی های کاغذی با انواع کاغذ گلاسه، مقوای پشت طوسی و یا کرافت ساخته می گردد که دو مدل گلاسه و مقوای پشت طوسی به جهت استحکام بالاتر باید با سلفون روکش گردد. بر خلاف این که تصور می شود ساک دستی کاغذی تبلیغاتی ،به علت جنس کاغذی آن از دوام و پایداری کمی برخوردار است ،ولی تجربه ثابت کرده است، این محصول علاوه بر داشتن استحکام زیاد به دلیل داشتن روکش سلفونی حتی توان حمل تا ۱۰ کیلوگرم وزن را در برخی از ابعاد آن دارد. البته اصولاً کارکرد این کالا، یک نوع کارکرد فانتزی در نظر گرفته شده و برای چنین مقاصدی استفاده نمی گردد .

ساک دستی کاغذی:

ساک دستی کاغذی یکی از تاثیر گذار ترین روش های تبلیغاتی است که می تواند ، تاثیر  زیادی در اذهان مخاطبان گذاشته و نظر آن ها را به اهداف مد نظر شما جلب نماید .در پایان با توجه به رسالت خود ذکر این نکته را می نماییم که با توجه به بالا بودن قیمت این نوع ساک نسبت به نوع نایلونی ، قبل از هر اقدامی ، با مشاور تبلیغاتی خود در این مورد مشاوره نمایید. زیرا ممکن است ببسته به شغل و نوع مخاطبان شما این هزینه تاثیری در پیشبرد آرمان ها و اهداف شغلی شما نداشته باشد .

 4-پروژه های چاپ

5- خدمات دفترفنی

6- صحافی

7- هالوگرام و لیبل

8- صنایع بسته بندی

9- ساک دستی

 

 

بسته بندی برچسب زنی

بسته بندی برچسب زنی:

بسته بندی علم ،هنر و فناوری قرار دادن و محافظت محصولات برای توزیع ، ذخیره ، فروش و استفاده است . بسته بندی همچنین اشاره دارد به مراحل طراحی،ارزیابی، و تو لید بسته‌ها . هر نوشته‌ای چه الکترونیکی یا گرافیکی مربوط به بسته و یا برچسب جداگانه ولی مربوط به بسته را برچسب زنی بسته می‌گویند.بسته بندی بطور بسیار جامعی بر زندگی ما سایه افکنده است ، بطوریکه ما در تمام اطراف خود انرا مشاهده می کنیم،روی تمام وسایل روزمره خود از بسته‌های شکلات گرفته و یا بسته‌های چیپس سیب زمینی – همانطور که در پایین توضیح داده می‌شود ، وظیفه اصلی بسته بندی محافظت از محصول است ، اما بسته بندی با برچسب قابل فهم یا بسته بندی خوب این امکان را به ما می‌دهد تا متوجه شویم چه نوع محصولی داخل جعبه قرار دارد

اهداف بسته بندی و برچسب زنی بسته‌ها:

بسته بندی و برچسب زنی بسته‌ها چندین هدف دارد :

حافظت فیزیکی:

 اشیاء قرار داده شده درون جعبه نیاز به محافظت در برابر سایر چیزها مثل ضربه ، لرزش ، فشار ، حرارت و غیره ... دارند.

مانع محافظتی:

  محافظت در برابر عدم ورود اکسیژن ، بخار آب ، گرد و خاک و ... ، غالبا لازم است . عدم نفوذپذیری بسته یک فاکتور اساسی و مهم در طراحی است . در بعضی از بسته از ماده خشک کننده یا جذب کننده اکسیژن برای کمک به طول عمر بسته استفاده می‌شود .فشار هوای تعدیل شده یا کنترل شده نیز در بعضی از بسته‌های غذا گنجانده شده است . تمیز ، تازه و مطمئن نگه داشتن محتویات داخل بسته برای طولانی شدن عمر محصول یکی از توابع اصلی است.

پوشاندن یا تراکم:

 کالاهای کوچک در یک نوع به دلایل تولیدی و کارایی بیشتر با یکدیگربسته بندی می‌شوند.برای مثال یک بسته 1000 تایی پنسیلین از جهت حمل بهتر و کاراتر ، مناسب تر از 1000 بسته جدا پنسلین می‌باشد . مایعات ، پودرها و روان کننده‌ها نیاز به پوشاننده دارند.

اطلاع رسانی:

 اطلاعاتی مانند نحوه استفاده ، حمل و نقل ، حذف یا نابود کردن بسته‌ها یا محصولات در اغلب موارد در بسته‌ها بصورت برچسب یا روی بسته وجود دارد. در بعضی از محصولات غذایی ، دارویی ، پزشکی و شیمیای اطلاعات نیاز به تائید دولتی دارند.

بازاریابی:

 بسته بندی ها و برچسب ها می‌توانند توسط بازاریابان برای ترغیب مشتریان بالقوه برای خرید محصول استفاده شوند . طراحی بسته یک نمود بیرونی ثابت و مهم برای دوجین از سالها بوده است .ارتباطات بازاریابی و طراحی های گرافیکی برای نما دادن به بسته و در اکثر موارد به عنوان نقطه اصلی فروش بکاربرده شده اند.

ایمنی:

 بسته بندی می‌تواند یک نقش مهم و اساسی را در کاهش ریسک امنیتی برای سلامت محموله باشد . بسته‌ها با عایق مقاومتی بهتر می‌توانند برای کاهش آسیب و همچنین جلوگیری از دستبرد به محصول مطلوب تر شوند.

بسته‌ها می‌توانند برای کاهش ریسک دستبرد واسطه سازماندهی و مهندسی شوند :

ساختمان بعضی از بسته‌ها برای جلوگیری از دستبرد بیشتر عایق مقاومتی دارند و بعضی نیز دارای مهر و لاک برای جلوگیری از باز شدن و دستبرد هستند.بسته می :توانند شامل مهر و موم های مشخص کننده برای تشخیص اینکه بسته‌ها ساختگی و جعلی نیستند باشند.بسته‌ها همچنین می‌توانند شامل ابزاراهای ضد دزدی مانند :بسته‌های زنگی ، برچسب هایRFID ، یا مراقبت الکتریکی کالا که می‌توانند فعال بوده یا توسط ابزارهای شناسایی در نقطات خروجی و استفاده از ابزارهای مخصوص :جهت غیرفعال نمودنشان محافظت شوند . استفاده از بسته بندی به این روش ممانعت از ضرر می‌باشد.

سهولت:

 بسته‌ها می‌توانند ویژگی هایی را را به همراه داشته باشند که باعث سهولت در توزیع ، جابه جایی ، نمایش ، باز نمودن ، بستن دوباره ، فروش ، استفاده و استفاده ی مجدد گردند

انواع بسته بندی:

چندین نوع از بسته بندی برای اغذیه:

بسته‌ها انواع متفاوت دارند برای مثال یک بسته انتقالی یا بسته توزیعی نوعی از بسته بندی است که برای حمل در کشتی و جا به جایی در فروشگاه استفاده می‌شود .بعضی مواقع بسیار راحت است که بسته‌ها را بر اساس لایه موجود و عملکرد به دسته‌های اولیه ، ثانویه و ... تقسیم کنیم.

 • بسته بندی اولیه:

 معمولا کوچکترین واحد توزیع یا بکارگیری است و اولین لایه در بر گیرنده محصول است که در تماس مستقیم با محصول می‌باشد و آنرا در بر می‌گیرد

 • بسته بندی ثانویه:

 بیرون از بسته بندی اولیه است – می‌تواند برای گروه بندی کردن بسته‌های اولیه باشد.

 • بسته بندی سوم:.

 برای حمل در کشتی و توزیع عمده بکار گرفته می‌شود.


این سه نوع بسته بندی به عنوان راهنمای کلی ارائه شد ، رده بندی های زیر می‌تواند مثالی از انواع بسته بندی و ساختار های آن باشد.

 • v      روکش دار
 • v      بطری ها
 • v      محافظ های بادکنکی
 • v      قوطی ها
 • v      پاکت
 • v      کیف های پلاستیکی
 • v      بسته پوست
 • v      پیچیدنی ها
 • v      جعبه ها
 • v      کارتون ها
 • v      بسته‌های کوچک مقوایی
 • v      حمل کننده‌های چرخ دار
 • v      کانتینر حجیم میانی
 • v      کانتینر
 • v      بشکه
 • v      پوشش کش دار

همچنین چند نوع از حمل کننده‌های مخصوص هم هستند که با بکارگیری تکنولوژِ های متفاوت و ادغام آنها برای بیشترین دوام مورد استفاده قرار می‌گیرند :

 • v     کیف ها – در - جعبه ها:
 • v      برای نوشیندنی های غیر الکلی و دیگر محصولات مایع)
 • v     جعبه‌های مشروب(برای مشروب)

بسته بندی در توسعه صادرات

نقش بسته بندی در توسعه صادرات:

به جهت افزایش توان رقابتی در بازارهای بین المللی، تولید کنندگان و صادرکنندگان توجه بسیار خاصی به بسته بندی دارند علاوه بر آن بسته بندی یکی از ابزارهای بازایابی نیز به شمار می‌رود.

یکی از مهم ترین عوامل تأثیر گذار در ارائه محصول در بازارهای بین المللی، توجه به هنر طراحی بسته بندی است که می‌تواند درک مشتریان را نسبت به محصولی تغییر داده و شانس خرید آن را در بازار هدف افزایش دهد.موادی با پایه نشاسته، قند و فیبر گیاهی در بسته بندی تولیدات کشاورزی علاوه بر اینکه توسعه صنعت بسته بندی را به همراه داشته است بلکه مقرون به صرفه بوده و به راحتی قابل دسترس هستند.

مهم ترین بخش صنعت بسته بندی، قابلیت بازیافت و استفاده مجدد از بسته بندی مواد غذایی است که هر روزه در حال به روزرسانی و پیدا کردن روش های جدیدی برای استفاده مجدد از بسته بندی مواد غذایی می‌باشد.

نکات مهم در بسته بندی صادراتی:

 • مطابق با استانداردها
 • مطابق با مقررات و قوانین کشور
 • جلب توجه خریدار و ترغیب او به منظور خرید محصول
 • استفاده از بسته بندی متناسب با نیازها و خواسته های بازار هدف
 • افزایش توان حفاظت و نگهداری از ویژگی های کالای درون بسته بندی (مثل طعم، رنگ، مزه، بو و...)

بازاریابی سبز چیست؛ چگونه طرفداران محیط زیست را مجذوب کنیم؟

بازاریابی سبز چیست؛ چگونه طرفداران محیط زیست را مجذوب کنیم؟                                       

ویکی‌پدیا بسته‌بندی را دانش،هنروتکنولوژیِ محصور کردن یا محافظت ازمحصول برای پخش، ذخیره واستفاده از آن معرفی می‌کند. بسته‌بندی همچنین به فرایند طراحی،ارزشیابی وساخت بسته‌ها اشاره دارد و می‌توان آن را سیستمی هماهنگ دانست که محصولات را برای انتقال، انبارداری، تدارکات، فروش و نهایتا استفاده‌ آماده می‌کند. علاوه براین بسته‌بندی درباره‌ی اینکه محصول به صورت کلی چیست اطلاعاتی را در اختیار مصرف‌کننده می‌گذارد. حتی وقتی کسی ازمحصولِ درون بسته بی‌اطلاع باشد کل یک بسته‌بندی می‌تواند به فرد بگویید با چه محصولی رو‌به‌روست.درمورد محصولاتی که خریدارازقبل با آنها آشناست بسته‌بندی به فرد کمک می‌کند در یک فروشگاه شلوغ به راحتی محصول محبوب خود را پیدا کند.نکاتی که برای خلق بسته‌بندی‌های عالی به آن نیاز خواهید داشت عبارتند از:

ادامه مطلب...

تماس با ما

    info@taranoomco.com

   026-32568117    026-32552343

     95 91 566 - 0912

    کرج، عظیمیه، 45 متری کاج، روبروی بانک ملی، ضلع جنوبی بلوار، ساختمان آرین، پلاک 172، طبقه 4، واحد 8.

 

             

اخرین مقالات افزوده شده

آخرین اخبار و اطلاعیه ها